Ciasto murzynek – przepis na dużą blachę, gdy spodziewasz się wielu gości w najbliższy weekend. Duża blacha ma u mnie wymiary 39 cm na 26 cm. Jeśli u Ciebie duża blacha jest jeszcze większa to nic nie szkodzi. Po prostu murzynek wyjdzie nieco niższy.
Tak samo jeśli blacha jest mniejsza, to ciasto bardziej nam urośnie. Murzynek może mieć przeróżne rozmiary – wygląda dobrze w każdej wysokości.
Murzynek zwany jest również jako ciasto czekoladowe (ze względu na zawarte w nim kakao w dużej ilości), którego odmianą zza oceanu jest brownie. Do murzynka pasuje polewa (np. czekoladowa) lub możesz go oprószyć cukrem pudrem.
Murzynek nie wymaga specjalnego strojenia. Smakuje wspaniale również bez polewy. Musisz jedynie zadbać o to, by wyszedł odpowiednio wilgotny,
Ciasto murzynek: przepis tradycyjny
Całość wykonania nie zajmie Ci więcej niż 15 min, a wraz z pieczeniem, wyjdzie Ci niecała godzina. Murzynek to zdecydowanie jedno z moich najbardziej ulubionych ciast.
Zacznijmy od listy składników:
Składniki:
- 2 kostki margaryny
- 1 szklanka mleka
- jajka: 6 sztuk
- 5 łyżek ciemnego, gorzkiego kakao
- szczypta soli
- 2,5 szklanki cukru
- cukier waniliowy
- 4 szklanki mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
Jeśli nie masz proszku do pieczenia, możesz wykorzystać sodę oczyszczoną.
Wykonanie:
To jest sprawdzony przepis na murzynka, zweryfikowany przez wiele gospodyń domowych.
Weź z kuchni niewielki rondelek i rozpuść w nim margarynę.
Gdy margaryna rozpuści się już w rondelku, dodaję cukier, mleko oraz kakao. Mieszam ciągle, choć nie bardzo intensywnie, aż do zagotowania. Gdy zawartość zacznie się gotować, odstawiam na zimny kamienny blat. Tak na kilka minut, do ostygnięcia.
Teraz, gdy zawartość rondelka stygnie, zabieram się za przygotowanie gładkiej jednolitej masy z żółtek jajek, mąki, proszku do pieczenia i cukru waniliowego. Oddziel żółtka od białek i dodaj same żółtka do miski. Następnie wsyp mąkę, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Miksuj kilka minut do uzyskania jednolitej masy.
Po wystudzeniu tak, by masa w rondelku była letnia, połącz ją z resztą składników.
Gdy mikser miksuje ciasto, dodaję białka do osobnej miski i ubijam je na pianę. Na koniec przekładam ubitą pianę do miski z resztą składników i delikatnie mieszam łyżką, aż piana połączy się z ciastem.
Na dużą blachę wyłożoną papierem wylewam ciasto. Murzynka należy piec w temp. 180 stopni do momentu, gdy po włożeniu zapałki nie będzie pozostawać na niej ciasto. Zazwyczaj jest to ok. 20-25 minut, jednak zależy mocno od rodzaju i mocy piekarnika.
Zamiast zapałki możesz użyć suchego patyczka lub wykałaczki. Jeśli murzynek się do niej nie przykleja, to znaczy, że jest gotowy.
Murzynek jako ciasto do kawy
Teraz, gdy ciasto jest gotowe, świetnie sprawdzi się jako słodki deser do kawy. Możesz je również podać jako poobiedni deser w niedzielne popołudnie.
A Tobie jak udał się pieczony murzynek?
Koniecznie daj znać w komentarzu poniżej przepisu!
Dodaj komentarz